`
 
الرئيسيةاليوميةپرسشهاي متداولجستجوليست اعضاگروههاي کاربرانثبت نامورود

شاطر | 
 

 قهوه تلخ و ریز و درشت آن

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
dorado
Administrator Dorado
Administrator Dorado


تاريخ عضويت : 2010-09-03
تعداد پستها : 71

پستعنوان: قهوه تلخ و ریز و درشت آن   الجمعة ديسمبر 24, 2010 9:49 am

به گزارش آخرین نیوز، فارس نوشت: 9 قسمت از سريال «قهوه تلخ» آخرين ساخته «مهران مديري» در حالي در شبكه خانگي توزيع شده كه توانسته مخاطبان بسياري را به خود جلب كند كه هر هفته مصرانه پي***گير ماجراهاي آن هستند و به هيچ وجه هم حاضر به تهيه نسخه***اي غير از نسخه اصلي كار نيستند.
بنابراين گزارش، بنابر اعلام تهيه كننده سريال، قرار است كار در 90 قسمت ساخته شود و تا به حال حدود 40 قسمت آن ساخته شده است و مخاطب پي***گير داستان***هاي «قهوه تلخ» از قسمت 20 مي***تواند شاهد حضور «مهران مديري» در اين سريال خانگي باشد.
اين سريال در لوكيشن قبلي سريال «پاورچين» ساخته مي***شود كه باغي به مساحت 5 هزار و 500 متر در خيابان فرشته تهران است. محمودرضا جوانشير كه مدير تداركات سريال است، درباره آماده سازي لوكيشن به خبرنگار راديو و تلويزيون فارس گفت: زماني كه قرار شد براي ساخت «قهوه تلخ» به اينجا بياييم، اينجا پر از خاك و برگ و وسايل اضافه بود و ما حدود 20 روز فقط درگير تخليه زباله از لوكيشن بوديم. بعد از اتمام پاكسازي كار ساخت دكورها آغاز شد و در حال حاضر 70 درصد از مساحت باغ درگير ساخت لوكيشن شده است.
لوكيشن وسيع «قهوه تلخ» فقط جايي براي تصويربرداري بخش***هاي داخلي و بخش محدودي از نماهاي خارجي است و از بخش***هاي مختلفي تشكيل شده است. اتاق نظميه، اتاق خواب شاه، كاخ شاه كه لوكيشن اصلي سريال است، مطبخ، بازار، قهوه خانه، خانه صدراعظم، خانه قهوه چي، زندان و ... از جمله لوكيشن***هايي است كه مديري براي به تصوير كشيدن «قهوه تلخ» بنا كرده است.
البته از بيرون كه به لوكيشن نگاه ميكني، فقط دري با رنگ سياه و ديوارهايي بلند خودنمايي مي***كند و وقتي زنگ در را مي***زني و در باز مي***شود، ابتدا اتاقك نگهباني سمت چپ خودنمايي مي***كند و بعد هم كه هر بخش از دكورهاي ياد شده در گوشه***اي بنا شده است.
بازديد از لوكيشن را به همراه وفا ملك***زاده مدير روابط عمومي پروژه آغاز مي***كنيم و ابتدا سر از اتاق نظميه در مي***آوريم، پس از آن هم به نوبت لوكيشن***ها را با توضيح خانم ملك***زاده ادامه مي***دهيم.
از نكات قابل توجه در اين لوكيشن كه تمام در و ديوار آن پوشيده از طرح***هاي سنتي است، اين است كه تمام اين نماها با ابتكار و طراحي پانته***آ واعظ***نيا (طراح تزئينات كاخ***ها و ساخت تيتراژ و گرافيك تبليغات) خلق شده***اند و براي اولين بار تمام طرح***ها با كامپيوتر طراحي و در اندازه واقعي چاپ شده***اند. اين مسئله توانسته است بسياري از مشكلات سازندگان اين سريال را در تهيه دكور از بين ببرد و آنها بتوانند با خيال راحت هر طرحي را از كار درآورند.
گويا جمشيد مشايخي نيز كه بازديدي از پشت صحنه سريال «قهوه تلخ» داشته، باديدن ابتكار ابراز خرسندي كرده و گفته است اي كاش اين تكنولوژي در ساخت سريال «هزاردستان» هم بود تا زنده ياد حاتمي براي ساخت اين سريال اين***قدر متحمل سختي نمي***شد.
اتاق گريم هم جاي ديگري است كه سركي به آن مي***كشيم. تنها بازيگري كه امروز در حال گريم است، محمدرضا هدايتي (جهانگير خان دولو) است كه مهرداد شكرآبي طراح گريم سريال مشغول گريم آن است.
شكرآبي در توضيحاتي پيرامون چگونگي خلق طراحي***ها كه متعلق به دوره زماني نامشخصي است، گفت: براي طراحي گريم افراد داستان قهوه تلخ به كتاب***هاي تاريخي مراجعه كرديم و مطالعات بسياري در اين حوزه داشتيم، آقاي مديري هم در اين راه كمك***هاي بسياري به ما كرد و در نهايت هم خواست تا هركدام از شخصيت***ها با توجه به خصلت***هاي اخلاقي كه دارند، شبيه حيواني كه صاحب آن خلقيات است، شوند. مثلا پادشاه درباره گريمي شبيه به گربه دارد.
وي ادامه داد: البته برخي تصاوير هم مانند زناني با چشماني سياه و ابروان به هم پيوسته به تاريخ ما منسوب است كه در مطالعات به نقطه دقيقي درباره آن نمي***رسي.
محمدرضا هدايتي نيز علي***رغم شتاب***زدگي***ها و بد اخلاقي***هايي كه جلو دوربين دارد، متبسم و آرام نشسته است تا شكرابي كارش را تمام كند، او در پاسخ به خبرنگار راديو و تلويزيون فارس با اين مضمون كه چرا مردم در مقابل خواسته مديري مبني بر عدم كپي سريال حرف شنوي داشته***اند و خلاف ساير آثار اين كارها را نمي***كنند؟ گفت: اين نشان***دهنده ارتقاء فرهنگ مردم است. ما كه قانون كپي رايت نداريم و همه هنرمندان از اين قضيه رنج مي***كشند، مردم نشان داده***اند كه اگر چنين قانوني باشد، از آن استقبال مي***كنند و من شرمنده مردم شدم، آنها مانند يك حركت ملي در اين باره واكنش نشان دادند.
وي ادامه داد: مخصوصا در سال***هاي اخير مردم بسيار جلوتر از هنرمندان بوده***اند و هنرمندان نتوانسته***اند خواسته***هاي آنها را مرتفع كنند. ما تلاش كرده***ايم كه اگر كاري در حد شان آنها نمي***سازيم، حداقل به شعورشان هم توهين نكنيم.
وي درباره اين كه چرا در آثار مديري همواره نقش پيرمردها را ايفا مي***كند نيز تصريح كرد: با اين كه همه پير هستند، تلاش مي***كنم تا تشابهي در آنها حس نشود و در حد بضاعت ضعيف خود اين نقش***ها را ايفا مي***كنم. اگر كار تكراري است و مردم احساس تكراري بودن دارند، من معذرت خواهي مي***كنم البته من به عنوان بازيگر از خود انتظار دارم كه نقش***هايم را تكرار نكنم.
وي با بيان اين كه دوست دارم با آقاي مديري كار كنم، اظهارداشت: چرا هميشه من نقش پيرها را بازي مي***كنم را بايد از آقاي مديري بپرسيد. كار من را سخت كرده است. چون نقش***هايم مدام بايد با هم فرق داشته باشند و همين امر مرا به چالش كشيده و تلاشم را بيشتر كرده است.
هدايتي درباره راز ماندگاري آثار مديري پس از گذشت سال***ها نيز تصريح كرد: چون نمونه مشابه در حوزه كارهاي طنزي كه انجام شده نداريم، مديري كارهاي فانتزي مي***سازد و مردم شايد خود و جامعه***شان را در آن ببيند. جداي از باهوشي مديري، او عوامل خوبي به كار مي***گيرد و از بهترين***ها استفاده مي***كند و همه اينها باعث ماندگاري مي***شوند.
به گزارش فارس، استفاده از دكوراسيون و اكسسوار جالب، زيبا و گران قيمت نيز يكي ديگر از شاخصه***هاي اثر تازه مهران مديري است و هنكامي كه در لوكيشن***ها قدم مي***زنيد، متوجه دقت نظر طراح صحنه و لباس كار (فروزان جليلي***فر) مي***شويد كه بدون از قلم***انداختن سر سوزنيف همهچيز را به جا و تمام و كمال رعايت كرده است.
راستي! مهران مديري هم در لوكيشن هست و او هم تا جايي كه ما خبردار شديم در حال گريم بود، البته او خيلي دل خوشي از مواجهه با خبرنگاران ندارد و نه جلويشان ظاهر مي***شود و نه مصاحبه مي***كند! باور عموم نيز مديري خلاف جلوي دوربين، در پشت دوربين خيلي بشاش و خنده***دار!!! نيست.
«جواد عزتي» هم كه اولين همكاري را با مديري دارد در لوكيشن مي***بينيم، البته او در حال خروج از لوكيشن است و خيلي وقتي براي مصاحبه ندارد.
امروز لوكيشن خلوت است و مديري از عوامل خواسته تا بروند، فقط خودش در لوكيشن هست و محمدرضا هدايتي... اين تبخش تاريخي گمشده، خلاف روزهاي پر سروصدايي كه در تصاوير مي***بينيم، خلوت است و ساكت... از قهوه تلخ مديري جز وهمي نمانده است...
در هنگام خروج از لوكيشن ليلي رشيدي را مي***بينيم كه همراه دو پسر بچه براي بازديد از لوكيشن «قهوه تلخ» آمده است...
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://dorado.dahek.net
 
قهوه تلخ و ریز و درشت آن
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
 :: تالار فرهنگ و هنر :: تئاتر و سینما :: نقد وبررسی-
پرش به: